GW Instek PSW-1080L255 Triple-Channel Switching DC Power Supply
  • 40V/27A*1 - 160V/7.2A*2 - 1080W
  • Multi-channel: maximum 720W for dual-channel models and maximum 1080W for triple-channel models; output latency between channels with the same voltage module is less than 0.1ms
  • Multiple voltage combinations: low voltage combinations can be selected from 30V/40V/80V/160V; high voltage combinations can be selected from 250V/800V
  • CC/CV priority mode selection is ideal for battery and LED industries
  • Adjustable slew rate
  • High efficiency and high power density power supply
  • Support LabVIEW Driver
More detailed specifications and dimensions of available models are specified in data sheet. Detalii
 pcs
Accesibilitate On inquiry
Cod produs GW_PSW-1080L255_01SWL25500GT
Guarantee 24 months
PSW-Multi Series is a dual-channel or triple-channel wide range output programmable switching DC power supply. The maximum output power can reach 1080W. There are 13 -channel models with a rated power of 720W, and 24 triple-channel models with a rated power dual of 1080W. The rated voltages of low voltage modules are 30V, 40V, 80V, 160V. The rated voltages of high voltage modules are 250V and 800V.